Depresja, leczenie depresji

Jest wiele różnych rodzajów terapii stosowanych w leczeniu depresji i innych zaburzeń nastroju. Psychoterapia może być skuteczną formą leczenia depresji , ponieważ może pomóc w zgłębieniu możliwych przyczyn depresji i nauczeniu się nowych umiejętności radzenia sobie.

POWRÓT DO DOMU – Wyjść z depresji

“Życie to nieustanne powroty do domu… Wszystkie niespokojne serca na świecie szukają drogi do domu”…

Tak rozpoczyna się film “Patch Adams”, który lubię i który zainspirował mnie do napisania poniższego artykułu. Moją intencją jest przyglądnięcie się depresji, rozumianej tu trochę metaforycznie, jako zagubienie drogi do domu. 

Czasami odległość jest mała, ot, zaledwie kilka przecznic, czasami dom jest bardzo oddalony.

Oto jedziesz drogą i widzisz znaki ostrzegawcze: “depresja to choroba mózgu”, za kilka metrów następny:  “depresja jest tylko w twojej głowie”, jeszcze jeden: “depresja jest uwarunkowana genetycznie”. GPS informuje, że punkt docelowy jest po lewej stronie. Widzisz nakaz skrętu w lewo i wjazd na stację paliw: Zatankuj serotoninę! 

Po drodze możesz się dowiedzieć, że Twój pojazd jest dożywotnio popsuty i tankowanie serotoniny czeka Cię do końca życia…

Czy to jest Twoja jedyna droga do domu?

A gdyby poszukać alternatyw?

Zadaję sobie pytanie, po co jesteśmy my: psychoterapeuci, psychiatrzy?

Mamy pomóc pacjentom dotrzeć do własnej mocy wewnętrznej. 

Krótka powtórka z etymologii:

Depresja – (przedrostek  de=odwrotnie, presja=oddziaływanie na kogoś, mające go skłonić lub zmusić do czegoś). Czyli depresję można rozumieć jako brak działania, brak ruchu.

Życie to ruch. Co powoduje, że jesteśmy w ruchu? Dostęp do mocy. Mówiąc najprościej,  “leczenie” depresji powinno pomóc pacjentowi dotrzeć do własnej wewnętrznej mocy. 

Osobiście lubię szukać rozwiązań, intryguje mnie dociekanie, szukanie przyczyn. 

Gdy byłam młodsza,  z lubością “towarzyszyłam” Sherlockowi Holmesowi i Dr. Watsonowi w rozwiązywaniu tajnych zagadek. Potem, po wielu latach odkryłam, że praca psychoterapeuty ma w sobie coś z detektywa.

Dzień walki z depresją obchodzimy 23 lutego, detektywistycznie przyglądam się nam, tym z grupy zawodowej psycho…, czy faktycznie to, co mamy do zaproponowania jest pomocą, by nasi pacjenci jak najszybciej dotarli do swojej mocy wewnętrznej i faktycznie wrócili do domu?

Nie mam potrzeby walczenia z depresją. Ja chcę ją zrozumieć. Chcę się w nią wsłuchać i zatrzymać nad tym, co chce mi przekazać. 

Właśnie dzisiaj, do pacjenta z depresją, chcę powiedzieć:

Opowiedz mi proszę Twoją historię… Co takiego wydarzyło się w Twoim życiu, że zgubiłeś drogę do domu…?

Moje inspiracje: “Jak odzyskać siebie i utracone więzi” Johann Hari

Rezerwacja Wizyty

tel. 607 101 743

W godzinach pracy nie odbieram telefonu, dlatego oddzwaniam na nieodebrane połączenia.

email. psychszczotka@gmail.com